CARGONITE
Wyceń transport
Usługi
Transport IntermodalTransport Międzynarodowy LTL Transport Międzynarodowy FTLTransport KolejowyTransport MorskiImport - Eksport ChinyObsługa KontenerówOdprawa CelnaMagazynowanieSzkoleniaUsługi Cyfrowe w TSL
Transport
Flota
Branże
News
Przewoźnik
Kariera
Kontakt
Panel
PL
EN
Cross trade — definicja i charakterystyka

Cross trade — definicja i charakterystyka

NEWS

Cross trade to termin często stosowany w logistyce i transporcie międzynarodowym.

Cargonite

Przełamując bariery geograficzne i ułatwiając transport towarów między dwoma krajami bez konieczności fizycznego dotarcia do kraju sprzedającego, cross trade znacząco przyczynia się do optymalizacji łańcucha dostaw. 

Co to jest Cross Trade?

Cross trade jest strategią transportu, w której towary są przesyłane bezpośrednio od dostawcy do odbiorcy bez przemieszczania się przez kraj pośrednika. W praktyce oznacza to, że sprzedawca (eksporter) w kraju A wysyła towar bezpośrednio do kraju B, omijając kraj pośrednika C. Ta technika jest często stosowana w transakcjach międzynarodowych, gdzie różne podmioty mogą uczestniczyć w tej samej łańcuchu dostaw. 

Gdzie stosować Cross Trade?

Cross trade jest szczególnie przydatny w sytuacjach, kiedy dostawca i odbiorca znajdują się w różnych krajach, a pośrednik (np. międzynarodowa firma handlowa) nie chce, aby towary przechodziły przez jego kraj z różnych powodów, takich jak unikanie dodatkowych kosztów transportu, cła lub podatków. Jest to także korzystne dla firm, które mają złożone sieci dostaw i chcą skrócić czas transportu. 

Jak wykonywać Cross Trade? 

Wykonanie operacji cross trade wymaga starannej koordynacji i dobrego zrozumienia procedur. Oto kilka kroków, które można podjąć podczas wykonywania operacji cross trade: 

 • Zrozumieć zasady: Przede wszystkim, należy zrozumieć przepisy dotyczące cross trade. Różne kraje mają różne zasady dotyczące tego rodzaju transakcji. Dlatego warto zrozumieć przepisy obowiązujące w kraju eksportera, importera oraz kraju pośrednika. 

 • Wybrać odpowiedniego spedytora: Cross trade wymaga zaangażowania doświadczonego spedytora, który posiada gruntowną wiedzę na temat przepisów celnych i transportowych w różnych krajach

 • Dokumentacja: Ważnym elementem jest odpowiednia dokumentacja. Faktury, listy przewozowe, dokumenty celne — wszystko to musi być dokładnie przygotowane i zgodne z przepisami. 

 • Koordynacja: Cross trade wymaga ścisłej koordynacji między wszystkimi stronami — sprzedawcą, kupującym, spedytorem, firmą transportową, a także organami celnymi. Każda strona musi wiedzieć, co robi, aby proces przebiegał płynnie.

Charakterystyka Cross Trade

Zaangażowanie doświadczonych spedytorów i logistyków jest zasadniczym elementem cross trade. Transport towarów pomiędzy dwoma krajami bez przemieszczania się przez kraj pośrednika stwarza szereg skomplikowanych problemów logistycznych i regulacyjnych, którymi najlepiej mogą zarządzać specjaliści. Charakterystyczną cechą cross trade jest wymóg zaangażowania doświadczonych pracowników, którzy mają gruntowną wiedzę na temat przepisów celnych i transportowych w różnych krajach. Wynika to z faktu, że niezgodność z lokalnymi przepisami może prowadzić do opóźnień, grzywien lub nawet konfiskaty towarów. Cross trade możemy scharakteryzować także poprzez kluczowe aspekty:

Negocjacje i koordynacja

Prócz zrozumienia przepisów, spedytorzy muszą posiadać umiejętności negocjacyjne i koordynacyjne. Negocjują umowy z przewoźnikami, aby zapewnić skuteczny i efektywny kosztowo transport. Koordynują również wysyłkę, aby zapewnić, że towar dotrze do miejsca przeznaczenia na czas. 

Zarządzanie ryzykiem

Cross trade może wiązać się z pewnym ryzykiem, szczególnie jeśli chodzi o przestrzeganie przepisów. Dlatego też spedytorzy muszą umiejętnie radzić sobie w sytuacjach związanych z zarządzaniem ryzykiem. Doświadczeni spedytorzy potrafią zidentyfikować potencjalne problemy, takie jak opóźnienia w dostawach, kwestie związane z odprawą celną czy zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa, i stosować odpowiednie strategie, aby zminimalizować te ryzyka.

Komunikacja

Komunikacja z różnymi stronami, takimi jak dostawcy, przewoźnicy, agencje celne i klienci, jest nieodzowną częścią cross trade. Dlatego spedytorzy muszą posiadać doskonałe umiejętności komunikacyjne, aby zapewnić płynną komunikację i zapobiec ewentualnym nieporozumieniom.

Jakie są zalety Cross Trade?

Cross trade to skomplikowany, ale skuteczny sposób prowadzenia międzynarodowego handlu. Wymaga więc starannej koordynacji i doświadczenia, ale może przynieść korzyści dla firm prowadzących działalność na globalnym rynku. Model ten posiada wiele zalet, które przyczyniają się do jego popularności: 

 • Oszczędność czasu i kosztów: Cross trade może skrócić czas transportu, eliminując konieczność przejścia przez kraj pośrednika. Może to również obniżyć koszty transportu, ponieważ towary nie muszą być przenoszone przez dodatkowe kraje.

 • Większa efektywność: Cross trade umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie zasobów, umożliwiając bezpośredni transport towarów od dostawcy do odbiorcy.

 • Elastyczność: Cross trade umożliwia firmom działanie z większą elastycznością, umożliwiając im handel z różnymi krajami bez konieczności fizycznego dotarcia do tych krajów. 

 • Tajemnica handlowa: W niektórych przypadkach cross trade może pomóc zachować tajemnicę handlową, ponieważ towary są wysyłane bezpośrednio od dostawcy do odbiorcy, co utrudnia identyfikację pośredników. 

Cross Trade a Kabotaż

Kabotaż to inny termin stosowany w międzynarodowym transporcie towarów, który odnosi się do transportu towarów lub pasażerów między dwoma miejscami w tym samym kraju przez firmę z innego kraju. Kabotaż różni się od cross trade tym, że dotyczy operacji przeprowadzanych w obrębie jednego kraju przez zagranicznego przewoźnika. 

Termin "duży kabotaż" jest stosowany, gdy firma transportowa z kraju A ma prawo do wykonywania usług transportowych na terytorium kraju B. Może to obejmować wiele różnych operacji, takich jak transport towarów z jednego miasta do drugiego w kraju B.

Zarówno cross trade, jak i kabotaż to kluczowe elementy w dzisiejszym globalnym krajobrazie transportu towarów. Obydwa terminy odnoszą się do różnych scenariuszy transportowych, ale każdy z nich ma swoją rolę w usprawnianiu i optymalizacji międzynarodowych łańcuchów dostaw.

Dokumenty niezbędne do wykonywania operacji cross trade

Podczas operacji cross trade, niezbędna jest odpowiednia dokumentacja, aby zapewnić zgodność z przepisami i efektywne przeprowadzenie transakcji. Oto niektóre z dokumentów, które mogą być wymagane: 

 • Faktura handlowa: Faktura handlowa jest dokumentem, który zawiera szczegółowe informacje na temat transakcji, takie jak nazwa i adres sprzedającego i kupującego, opis towarów, ilość, cena, termin dostawy itd. 

 • List przewozowy (Bill of Lading): Jest to dokument wydany przez przewoźnika, który potwierdza odbiór towarów do przewozu i służy jako dowód umowy przewozu. 

 • Pozwolenie na import/eksport: W zależności od kraju i rodzaju towaru, mogą być wymagane różne pozwolenia na import lub eksport. 

 • Certyfikat pochodzenia: Certyfikat pochodzenia potwierdza kraj, w którym towar został wyprodukowany. Jest to istotne dla określenia stawek celnych. 

 • Dokumenty celne: Dokumenty te są niezbędne do zgłoszenia towarów do urzędów celnych. Mogą one obejmować różne formularze, w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju.

 • Inne dokumenty: W zależności od specyfiki towaru i krajów zaangażowanych w transakcję, mogą być wymagane dodatkowe dokumenty, takie jak certyfikaty sanitarne, certyfikaty fitosanitarne, deklaracje bezpieczeństwa itp.

Wykonaj operacje cross trade z zespołem Cargonite!

W świecie transportu międzynarodowego cross trade jest strategią, która może znacznie optymalizować operacje logistyczne. Zrozumienie tego procesu i jego efektywne zarządzanie może przynosić wiele korzyści. Jednak, jak wspomnieliśmy powyżej, zarządzanie operacjami cross trade to skomplikowane przedsięwzięcie. Nasz zespół specjalistów posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw opartym o metody cross trade, dostarczając skuteczne i efektywne rozwiązania dla naszych Klientów. Oferujemy usługi na najwyższym poziomie, gwarantując, że towary dotrą do miejsca przeznaczenia na czas i zgodnie z przepisami. Jeśli jesteś zainteresowany korzystaniem z cross trade, skontaktuj się z nami! Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy zrozumieć, jak cross trade może usprawnić wszystkie procesy logistyczne.

System BDE — charakterystyka naczep z systemem BDE
Cargonite

System BDE — charakterystyka naczep z systemem BDE

Cargonite

W świecie zdominowanym przez cyfrową transformację kluczowym czynnikiem sukcesu przedsiębiorstw staje się zdolność do efektywnego gromadzenia, zarządzania i wymiany danych.

Transport Materiałów Niebezpiecznych ADR
Cargonite

Transport Materiałów Niebezpiecznych ADR

Cargonite

Oferujemy przewóz materiałów uznanych przez prawo za niebezpieczne — specjalnie dopasowanymi środkami transportu.

Cykl spotkań z Trans.eu
Cargonite

Cykl spotkań z Trans.eu

Cargonite

W lutym 2023 rozpoczęliśmy cykl spotkań z Trans.eu.

Inteligentne systemy transportowe
Cargonite

Inteligentne systemy transportowe

Cargonite

Inteligentne systemy transportowe mają na celu zwiększenie efektywności, bezpieczeństwa i ekologiczności systemów transportowych, a także poprawę jakości życia obywateli i podróżnych.

Cross trade — definicja i charakterystyka
Cargonite

Cross trade — definicja i charakterystyka

Cargonite

Cross trade to termin często stosowany w logistyce i transporcie międzynarodowym.

Hub logistyczny - transformacja świata logistyki
Cargonite

Hub logistyczny - transformacja świata logistyki

Cargonite

Efektywność i precyzja w zarządzaniu łańcuchem dostaw stały się obecnie kluczowymi elementami sukcesu w branży TSL.

Tranzyt - definicja, rodzaje i przejazd tranzytowy
Cargonite

Tranzyt - definicja, rodzaje i przejazd tranzytowy

Cargonite

Dowiedz się, czym jest tranzyt towarów oraz jakie są rodzaje tranzytu. Artykuł omawia także przewóz bezpośredni i pośredni oraz rolę magazynów tranzytowych. Zdobądź wiedzę na temat tranzytu celnego, WPT oraz procedur TIR i konwencji CMR.

Odprawa celna - definicja, rodzaje, charakterystyka
Cargonite

Odprawa celna - definicja, rodzaje, charakterystyka

Cargonite

Z tego wpisu dowiesz się, czym jest odprawa celna, jakie są jej rodzaje oraz jak poprawnie powinna zostać wykonana. Zapraszamy do przeczytania artykułu!

System WMS - charakterystyka, koszt
Cargonite

System WMS - charakterystyka, koszt

Cargonite

System gospodarki magazynowej - czym jest? Ile kosztuje? Jak wybrać odpowiedni? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania.

Dok przeładunkowy - charakterystyka i zastosowanie
Cargonite

Dok przeładunkowy - charakterystyka i zastosowanie

Cargonite

Dok przeładunkowy jest kluczowym elementem w różnych sektorach transportu i logistyki.

Otwieramy oddział w Gdańsku
Cargonite

Otwieramy oddział w Gdańsku

Cargonite

W styczniu 2023 otworzyliśmy oddział Cargonite - Gdańsk.

Cargonite członkiem PISiL
Cargonite

Cargonite członkiem PISiL

Cargonite

W grudniu 2022 staliśmy się członkiem PISiL.

Przewozy towarów - rodzaj towaru a dopasowany transport. Jak wybrać?
Cargonite

Przewozy towarów - rodzaj towaru a dopasowany transport. Jak wybrać?

Cargonite

Przewóz towarów w dzisiejszym świecie jest nieodłącznym elementem działalności wielu firm. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj transportu, który będzie dopasowany do rodzaju przewożonego towaru.

Spedytor i logistyk — czym się zajmują i jakie są różnice pomiędzy tymi zawodami?
Cargonite

Spedytor i logistyk — czym się zajmują i jakie są różnice pomiędzy tymi zawodami?

Cargonite

Zastanawiasz się nad różnicami między spedytorem a logistykiem? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać kluczowe różnice między tymi zawodami. Dowiedz się, jakie obowiązki mają spedytorzy i logistycy oraz poznaj naszą ofertę pracy w Cargonite!

Modele transportowe wykorzystywane w logistyce. Jakie są?
Cargonite

Modele transportowe wykorzystywane w logistyce. Jakie są?

Cargonite

Logistyka jest kluczowym elementem gospodarki, łączącym różne sektory i umożliwiającym sprawną wymianę towarów na skalę globalną. Aby sprostać zadaniu, branża TSL wykorzystuje modele transportowe, dostosowane do konkretnych potrzeb, wymagań i warunków.

Bieg Firmowy dla Fundacji Everest
Cargonite

Bieg Firmowy dla Fundacji Everest

Cargonite

Bieg Firmowy dla Fundacji Everest. To była już 10 edycja tego wydarzenia.

GO ft. Dominik Zadora Champion Fight Club
News

GO ft. Dominik Zadora Champion Fight Club

News

GO ft. Dominik Zadora Champion Fight Club

ZJAZD KIEROWNIKÓW 2022 Omida Group
News

ZJAZD KIEROWNIKÓW 2022 Omida Group

News

Zjazd Kierowników Omida Group 2022

Razem możemy więcej
News

Razem możemy więcej

News

Cargonite Team pomagamy Ukrainie

Partnerstwo z Spedytor.org
Cargonite

Partnerstwo z Spedytor.org

Cargonite

W styczniu 2022 podjęliśmy współpracę ze Spedytor.org! W ramach współpracy opracujemy cykl artykułów o bezpieczeństwie w transporcie.

CARGONITE Logo
PL
EN
Lokalizacja

Tęczowa 13, 53-601 Wrocław, PL

Copyright © CARGONITE 2024. Designed & Developed by AppClever. Wszelkie prawa zastrzeżone
Szybkie zapytanie
Szybkie zapytanie
Wyceń transport
lights at night
Konsultacja z doświadczonym spedytorem

Szybkie zapytanie

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści pochodzących od Cargonite Spółka z .o.o

Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Cargonite telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących celem przedstawienia informacji handlowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2014 r. - Prawo telekomunikacyjne

Wypełnij wymagane pola

Prześlij formularz
Administratorem Państwa danych osobowych będzie Cargonite Spółka z o.o. Można się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: ul. Tęczowa 13, 53-601 Wrocław, przez e-mail: rodo@cargonite.pl lub telefonicznie: +48 453 019 266. Dane osobowe będziemy przetwarzać w celu przygotowania ofert dotyczących produktów i usług Omida. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.

CARGONITE

Z dniem 19.06.2023 nastąpiła zmiana danych rejestrowych do faktur. Aktualne dane znajdują się w zakładce Kontakt.

OK

Przeglądając tę stronę zgadzasz się na używanie plików Cookies. Więcej na Polityka Prywatności

OK