CARGONITE
Wyceń transport
Usługi
Transport IntermodalTransport Międzynarodowy LTL Transport Międzynarodowy FTLTransport KolejowyTransport MorskiImport - Eksport ChinyObsługa KontenerówOdprawa CelnaMagazynowanieSzkoleniaUsługi Cyfrowe w TSL
Transport
Flota
Branże
News
Przewoźnik
Kariera
Kontakt
Panel
PL
EN
Odprawa celna - definicja, rodzaje, charakterystyka

Odprawa celna - definicja, rodzaje, charakterystyka

NEWS

Z tego wpisu dowiesz się, czym jest odprawa celna, jakie są jej rodzaje oraz jak poprawnie powinna zostać wykonana. Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Cargonite

W ramach współpracy oferujemy naszym Klientom kompleksowy outsourcing obsługi procedur celnych. Dysponujemy wykwalifikowaną kadrą, posiadającą specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w procesach logistycznych oraz celnych.

Spis treści:

 1. Odprawa Celna - Definicja

 2. Czym się zajmuje agencja celna?

 3. Rodzaje odprawy celnej

 4. Jak skonstruowana jest odprawa celna?

 5. Miejsce i czas odprawy celnej

 6. Odprawa celna a cło

 7. Na czym polega odprawa celna importowa?

 8. Na czym polega odprawa celna eksportowa?

 9. Jakie występują jeszcze procedury celne?

 10. Jak poprawnie powinna zostać wykonana odprawa celna?

 11. Kto ma obowiązek dokonania odprawy celnej?

 12. Odprawa celna w UE

 13. Dlaczego warto skorzystać z usług agencji celnej?

Z poniższego wpisu dowiesz się między innymi:

 • czym jest odprawa celna i na czym polega,

 • jakie są rodzaje odprawy celnej,

 • kto ma obowiązek dokonania odprawy celnej.

Życzymy miłej lektury!

Odprawa Celna — Definicja

Odprawa celna wiąże się z szeregiem różnorodnych czynności, które uwarunkowane są przez zasady postępowania celnego.

Wszystkie towary przy przyjęciu na granicy ulegają odprawie celnej. Wszystkie kontrole polegają na sprawdzeniu towarów oraz zabezpieczenie obrotu towarowego w taki sposób, aby był on zgodny z prawem międzynarodowym i umowami.

Proces kontroli celnej na granicy przebiega w obecności importera, odbiorcy lub spedytora, dopiero po kontroli celnej, gdy przebiegnie ona pomyślnie, jest możliwość przewozu towaru za granicę. Z nami odprawa celna będzie przeprowadzona w bezpieczny oraz profesjonalny sposób.

Oferujemy obsługę w zakresie odpraw eksportowych, importowych i wszystkich możliwych procedur celnych.

Odprawa Celna - Cargonite

Czym zajmuje się agencja celna?

Agencja celna to instytucja państwowa odpowiedzialna za kontrolę i regulację przepływu towarów przez granice, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i zasadami handlowymi. Jej głównym zadaniem jest sprawdzenie zgodności towarów z wymogami celno-skarbowymi oraz pobranie ewentualnych należności, takich jak cła czy podatki.

Kim jest agent celny?

Agent celny to profesjonalista zajmujący się specjalistycznymi usługami w obszarze celno-skarbowym. Jego głównym zadaniem jest reprezentowanie klientów przed agencjami celno-skarbowymi, pomaganie w przeprowadzaniu skomplikowanych procedur celnych oraz zapewnianie zgodności z przepisami i regulacjami. Agenci celni mają dogłębną wiedzę na temat przepisów celnoskarbowych i mogą być wynajmowani przez firmy lub osoby indywidualne, które potrzebują profesjonalnej pomocy przy odprawach celnych.

Odprawa celna - Cargonite

Rodzaje odprawy celnej

Istnieje kilka rodzajów odpraw celnych, z których najważniejsze to:

 • Odprawa celna ostateczna – Odprawa celna ostateczna to kluczowy etap w międzynarodowym handlu, podczas którego agencja celna dokonuje ostatnich formalności i kontroli, potwierdzając zakończenie procesu importu lub eksportu towarów przez granicę danego państwa. Wówczas odprawione towary nie powracają przez granicę celną i zostają uznane za towar krajowy lub wewnątrzwspólnotowy.

 • Odprawa celna warunkowa zachodzi, gdy towar po pewnym okresie wraca za granicę celną. Tego rodzaju odprawę stosuje się m.in. w przypadku produktów prezentowanych na targach, prac konkursowych, a także w sytuacji, gdy towar ma być poddany uszlachetnieniu lub naprawie.

 • Odprawa celna odroczona – w przypadku, gdy urząd celny nie może dokonać kontroli i jest zmuszony, by przekazać towar innemu urzędowi celnemu.

Jak skonstruowana jest odprawa celna?

 • Przedstawienie deklaracji celnej: Importer lub eksporter przedstawia wypełnioną deklarację celną, zawierającą informacje o towarach, ich wartości, pochodzeniu i innych istotnych szczegółach. Ta część zwykle odbywa się online. Potrzebne są dokumenty takie jak: faktury, specyfikacje, dokumenty transportowe, certyfikaty i zezwolenia, o ile są wymagane przepisami prawa. Ten etap możesz wykonać indywidualnie lub powierzyć go agencji celnej. Wówczas specjaliści celni zadbają za Ciebie o wszelkie formalności, dając Ci pewność, że cały proces zostanie przeprowadzony sprawnie i bezbłędnie.

 • Kontrola dokumentów: Agencja celna sprawdza zgodność przedstawionych dokumentów z przepisami.

 • Fizyczna kontrola towarów: W niektórych przypadkach towar może być poddany badaniom fizycznym, aby upewnić się, że zgadza się z informacjami zawartymi w deklaracji.

 • Obliczenie należności: Na podstawie wartości towarów i obowiązujących stawek celnym oraz podatkowych obliczane są należności, takie jak cło i podatek VAT.

Miejsce i czas odprawy celnej

Odprawa celna odbywa się na granicy państwa lub w wyznaczonych miejscach, takich jak porty lotnicze, morskie czy punkty przejścia na drogach. Czas potrzebny na odprawę zależy od rodzaju towarów, rodzaju odprawy oraz efektywności agencji celnej.

Odprawa celna - Cargonite

Odprawa celna a cło

Cło jest jednym z elementów odprawy celnej, polegającym na konieczności uregulowania opłaty w momencie przekraczania granicy z towarami importowanymi. Stawki celne mogą się różnić w zależności od rodzaju towarów i krajów.

Na czym polega odprawa celna importowa?

Przy imporcie towarów odprawa celna obejmuje zgłoszenie towarów do odprawy, kontrolę dokumentów, obliczenie i zapłatę należności celnych oraz podatkowych, a także w razie potrzeby przeprowadzenie kontroli fizycznej.

Na czym polega odprawa celna eksportowa?

W przypadku eksportu odprawa celna obejmuje dostarczenie dokumentów potwierdzających zgodność towarów z przepisami eksportowymi, uzyskanie stosownych zgód oraz ewentualne potwierdzenie faktycznego wywozu towarów.

Jakie występują jeszcze procedury celne?

Oprócz standardowej odprawy celnej istnieją dodatkowe procedury, takie jak:

 • Tranzyt celny: Pozwala na przewóz towarów przez terytorium jednego kraju w drodze do innego, bez konieczności zapłaty cła i podatków w kraju tranzytowym.

 • Przetwarzanie uproszczone: Pozwala na wprowadzenie towarów do kraju w celu ich naprawy, przeróbki czy konserwacji, bez konieczności płacenia pełnych należności celnych.

Jak poprawnie powinna zostać wykonana odprawa celna?

Aby odprawa celna przebiegła pomyślnie, ważne jest:

 • Dokładność dokumentów: Wszystkie dokumenty powinny być wypełnione poprawnie i zgodnie z przepisami.

 • Rzetelność deklaracji: Informacje zawarte w deklaracji celnej muszą być zgodne z rzeczywistością.

 • Znajomość przepisów: Importer lub eksporter powinien znać obowiązujące przepisy celne i podatkowe.

 • Współpraca z agencją celna: Ważna jest dobra komunikacja i współpraca z agencją celna, aby uniknąć opóźnień i problemów.

Odprawa celna w UE - Cargonite

Kto ma obowiązek dokonania odprawy celnej?

Obowiązek dokonania odprawy celnej ciąży na osobie lub podmiotach, które przeprowadzają transakcje międzynarodowego handlu, czyli importują lub eksportują towary. Jest to kluczowy proces, który zapewnia zgodność z przepisami celno-skarbowymi i umożliwia legalny przepływ towarów przez granice państwa.

Osoby fizyczne, przedsiębiorcy oraz firmy mają obowiązek przeprowadzenia odprawy celnej w celu uregulowania należności celnych, podatkowych i innych formalności związanych z przemieszczaniem towarów.

Odprawa celna w UE

Odprawa celna w Unii Europejskiej (UE) stanowi zbiór procedur i regulacji, które regulują przepływ towarów między państwami członkowskimi. W ramach tego procesu towary są poddawane kontroli celno-skarbowej, dokumentacji oraz ewentualnym opłatom celno-podatkowym, co umożliwia swobodny handel wewnętrzny na jednolitym rynku. Harmonizacja tych procedur przyczynia się do ułatwienia przepływu towarów i usług oraz wzmacnia konkurencyjność gospodarki wewnątrz UE.

Dlaczego warto skorzystać z usług agencji celnej?

Korzystanie z usług agencji celne niesie ze sobą szereg korzyści. Agenci celni posiadają głęboką wiedzę na temat przepisów celno-skarbowych, co pozwala uniknąć błędów i opóźnień w procesie odpraw celnych. Ich doświadczenie przekłada się na skuteczne prowadzenie skomplikowanych formalności oraz optymalizację kosztów celnego i podatkowego. Co więcej, korzystając z usług agencji celnej, oszczędzasz czas i wysiłek, mogąc skupić się na swojej głównej działalności.

Jeśli zależy Ci na profesjonalnej, kompleksowej obsłudze w dziedzinie odpraw celnych, zarówno przy eksporcie, jak i imporcie, serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy transportowej Cargonite. 

System BDE — charakterystyka naczep z systemem BDE
Cargonite

System BDE — charakterystyka naczep z systemem BDE

Cargonite

W świecie zdominowanym przez cyfrową transformację kluczowym czynnikiem sukcesu przedsiębiorstw staje się zdolność do efektywnego gromadzenia, zarządzania i wymiany danych.

Transport Materiałów Niebezpiecznych ADR
Cargonite

Transport Materiałów Niebezpiecznych ADR

Cargonite

Oferujemy przewóz materiałów uznanych przez prawo za niebezpieczne — specjalnie dopasowanymi środkami transportu.

Cykl spotkań z Trans.eu
Cargonite

Cykl spotkań z Trans.eu

Cargonite

W lutym 2023 rozpoczęliśmy cykl spotkań z Trans.eu.

Inteligentne systemy transportowe
Cargonite

Inteligentne systemy transportowe

Cargonite

Inteligentne systemy transportowe mają na celu zwiększenie efektywności, bezpieczeństwa i ekologiczności systemów transportowych, a także poprawę jakości życia obywateli i podróżnych.

Cross trade — definicja i charakterystyka
Cargonite

Cross trade — definicja i charakterystyka

Cargonite

Cross trade to termin często stosowany w logistyce i transporcie międzynarodowym.

Hub logistyczny - transformacja świata logistyki
Cargonite

Hub logistyczny - transformacja świata logistyki

Cargonite

Efektywność i precyzja w zarządzaniu łańcuchem dostaw stały się obecnie kluczowymi elementami sukcesu w branży TSL.

Tranzyt - definicja, rodzaje i przejazd tranzytowy
Cargonite

Tranzyt - definicja, rodzaje i przejazd tranzytowy

Cargonite

Dowiedz się, czym jest tranzyt towarów oraz jakie są rodzaje tranzytu. Artykuł omawia także przewóz bezpośredni i pośredni oraz rolę magazynów tranzytowych. Zdobądź wiedzę na temat tranzytu celnego, WPT oraz procedur TIR i konwencji CMR.

Odprawa celna - definicja, rodzaje, charakterystyka
Cargonite

Odprawa celna - definicja, rodzaje, charakterystyka

Cargonite

Z tego wpisu dowiesz się, czym jest odprawa celna, jakie są jej rodzaje oraz jak poprawnie powinna zostać wykonana. Zapraszamy do przeczytania artykułu!

System WMS - charakterystyka, koszt
Cargonite

System WMS - charakterystyka, koszt

Cargonite

System gospodarki magazynowej - czym jest? Ile kosztuje? Jak wybrać odpowiedni? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania.

Dok przeładunkowy - charakterystyka i zastosowanie
Cargonite

Dok przeładunkowy - charakterystyka i zastosowanie

Cargonite

Dok przeładunkowy jest kluczowym elementem w różnych sektorach transportu i logistyki.

Otwieramy oddział w Gdańsku
Cargonite

Otwieramy oddział w Gdańsku

Cargonite

W styczniu 2023 otworzyliśmy oddział Cargonite - Gdańsk.

Cargonite członkiem PISiL
Cargonite

Cargonite członkiem PISiL

Cargonite

W grudniu 2022 staliśmy się członkiem PISiL.

Przewozy towarów - rodzaj towaru a dopasowany transport. Jak wybrać?
Cargonite

Przewozy towarów - rodzaj towaru a dopasowany transport. Jak wybrać?

Cargonite

Przewóz towarów w dzisiejszym świecie jest nieodłącznym elementem działalności wielu firm. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj transportu, który będzie dopasowany do rodzaju przewożonego towaru.

Spedytor i logistyk — czym się zajmują i jakie są różnice pomiędzy tymi zawodami?
Cargonite

Spedytor i logistyk — czym się zajmują i jakie są różnice pomiędzy tymi zawodami?

Cargonite

Zastanawiasz się nad różnicami między spedytorem a logistykiem? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać kluczowe różnice między tymi zawodami. Dowiedz się, jakie obowiązki mają spedytorzy i logistycy oraz poznaj naszą ofertę pracy w Cargonite!

Modele transportowe wykorzystywane w logistyce. Jakie są?
Cargonite

Modele transportowe wykorzystywane w logistyce. Jakie są?

Cargonite

Logistyka jest kluczowym elementem gospodarki, łączącym różne sektory i umożliwiającym sprawną wymianę towarów na skalę globalną. Aby sprostać zadaniu, branża TSL wykorzystuje modele transportowe, dostosowane do konkretnych potrzeb, wymagań i warunków.

Bieg Firmowy dla Fundacji Everest
Cargonite

Bieg Firmowy dla Fundacji Everest

Cargonite

Bieg Firmowy dla Fundacji Everest. To była już 10 edycja tego wydarzenia.

GO ft. Dominik Zadora Champion Fight Club
News

GO ft. Dominik Zadora Champion Fight Club

News

GO ft. Dominik Zadora Champion Fight Club

ZJAZD KIEROWNIKÓW 2022 Omida Group
News

ZJAZD KIEROWNIKÓW 2022 Omida Group

News

Zjazd Kierowników Omida Group 2022

Razem możemy więcej
News

Razem możemy więcej

News

Cargonite Team pomagamy Ukrainie

Partnerstwo z Spedytor.org
Cargonite

Partnerstwo z Spedytor.org

Cargonite

W styczniu 2022 podjęliśmy współpracę ze Spedytor.org! W ramach współpracy opracujemy cykl artykułów o bezpieczeństwie w transporcie.

CARGONITE Logo
PL
EN
Lokalizacja

Tęczowa 13, 53-601 Wrocław, PL

Copyright © CARGONITE 2024. Designed & Developed by AppClever. Wszelkie prawa zastrzeżone
Szybkie zapytanie
Szybkie zapytanie
Wyceń transport
lights at night
Konsultacja z doświadczonym spedytorem

Szybkie zapytanie

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści pochodzących od Cargonite Spółka z .o.o

Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Cargonite telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących celem przedstawienia informacji handlowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2014 r. - Prawo telekomunikacyjne

Wypełnij wymagane pola

Prześlij formularz
Administratorem Państwa danych osobowych będzie Cargonite Spółka z o.o. Można się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: ul. Tęczowa 13, 53-601 Wrocław, przez e-mail: rodo@cargonite.pl lub telefonicznie: +48 453 019 266. Dane osobowe będziemy przetwarzać w celu przygotowania ofert dotyczących produktów i usług Omida. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.

CARGONITE

Z dniem 19.06.2023 nastąpiła zmiana danych rejestrowych do faktur. Aktualne dane znajdują się w zakładce Kontakt.

OK

Przeglądając tę stronę zgadzasz się na używanie plików Cookies. Więcej na Polityka Prywatności

OK