CARGONITE
Wyceń transport
Usługi
Transport IntermodalTransport Międzynarodowy LTL Transport Międzynarodowy FTLTransport KolejowyTransport MorskiImport - Eksport ChinyObsługa KontenerówOdprawa CelnaMagazynowanieSzkoleniaUsługi Cyfrowe w TSL
Transport
Flota
Branże
News
Przewoźnik
Kariera
Kontakt
Panel
PL
EN
Przewozy towarów - rodzaj towaru a dopasowany transport. Jak wybrać?

Przewozy towarów - rodzaj towaru a dopasowany transport. Jak wybrać?

NEWS

Przewóz towarów w dzisiejszym świecie jest nieodłącznym elementem działalności wielu firm. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj transportu, który będzie dopasowany do rodzaju przewożonego towaru.

Cargonite

Przewóz towarów w dzisiejszym świecie jest nieodłącznym elementem działalności wielu firm. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj transportu, który będzie dopasowany do rodzaju przewożonego towaru. W tym artykule omówimy różne rodzaje towarów oraz dostępne metody transportu, a także podpowiemy, jak dokonać właściwego wyboru.

Spis treści

 1. Wprowadzenie

 2. Rodzaje towarów

  1. Towary łatwo psujące się

  2. Towary niebezpieczne

  3. Towary niestandardowe

  4. Towary spożywcze

 3. Wybór odpowiedniego transportu

  1. Transport drogowy

  2. Transport lotniczy

  3. Transport morski

  4. Transport kolejowy

 4. Faktory wpływające na wybór transportu

  1. Czas dostawy

  2. Koszty transportu

  3. Bezpieczeństwo

  4. Specyfika towaru

 5. Podsumowanie

 6. Najczęściej zadawane pytania

  1. Jakie rodzaje towarów wymagają specjalnego transportu?

  2. Który rodzaj transportu jest najszybszy?

  3. Czy transport morski jest bezpieczny dla wszystkich towarów?

  4. Jakie są koszty transportu towarów spożywczych?

  5. Jak mogę znaleźć odpowiedniego przewoźnika dla moich towarów?

W tym artykule przedstawimy: 

 • Rodzaje towarów — czym charakteryzują się poszczególne typy towarów, które są transportowane. 

 • Wybór odpowiedniego transportu — jak dopasować jednostkę transportową do odpowiedniego ładunku. 

 • Faktory wpływające na wybór transportu — wyjaśnimy, jakie czynniki wpływają na wybór jednostki transportowej, jak dobrać najlepszą metodę transportu do ładunku. 

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym artykułem, który pomoże lepiej zrozumieć i wybrać rodzaj towaru dopasowany do konkretnej jednostki transportowej.

Rodzaje transportowanych towarów

Przed rozpoczęciem planowania transportu należy uwzględnić branżę i typ przewożonego towaru. W logistyce i transporcie różnorodność towarów jest ogromna, a ich rodzaj wpływa na sposób i środki transportu, które są do nich stosowane. Rodzaje transportowanych towarów posiadają także charakterystyczne oznaczenia, które informują o zawartości, szczególnie jeśli wymagają one szczególnej ostrożności. Poniżej przedstawiamy kilka głównych kategorii towarów, które mają różne wymagania dotyczące transportu.

Towary łatwo psujące się

Niektóre towary, takie jak świeże produkty spożywcze, kwiaty czy leki, są bardzo wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne i mogą się łatwo psuć. Dla tego rodzaju towarów ważne jest, aby zastosować specjalne środki ostrożności podczas transportu, takie jak chłodnie, izolowane pojemniki czy kontrola temperatury.

Towary i substancje niebezpieczne — ADR

W tej kategorii znajdują się produkty, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, bezpieczeństwa, czy środowiska, takie jak substancje radioaktywne, materiały wybuchowe, czy toksyczne. Ich transport wymaga specjalnych środków ostrożności i zgodności z surowymi przepisami. Przewóz takich towarów jest ściśle regulowany przez prawo, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dla przewoźnika, jak i dla innych osób, które znajdują się w bezpośrednim otoczeniu ładunku.

Oznaczenia produktów - Cargonite

Towary niestandardowe

Niektóre towary, takie jak meble, maszyny czy inne duże przedmioty jak np. śmigło od turbiny wiatrowej (inaczej nazywane towarami ponadgabarytowymi), mogą wymagać specjalnego traktowania podczas transportu ze względu na swoje rozmiary, kształty lub wagę. Konieczne może być zastosowanie specjalnych narzędzi lub urządzeń do załadunku i rozładunku tego rodzaju towarów. Ich transport wymaga także specjalistycznego planowania oraz miejscowego ograniczania lub zamykania ruchu.

Towary spożywcze

Transport towarów spożywczych, takich jak żywność i napoje, ma swoje własne wymagania. Ważne jest, aby utrzymać odpowiednią temperaturę, aby produkty spożywcze nie uległy zepsuciu. Do ich transportu używa się specjalnych pojazdów chłodniczych. Ponadto, przepisy sanitarno-higieniczne muszą być zachowane, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności.

Wybór odpowiedniego transportu

Po wyborze odpowiedniego towaru, który ma być transportowany, można przejść do wyboru odpowiedniej metody transportu. Poniżej omówimy kilka popularnych opcji transportowych.

Transport drogowy

Transport drogowy jest jednym z najpopularniejszych sposobów przewozu towarów. Jest elastyczny i umożliwia dostarczenie towaru bezpośrednio do miejsca przeznaczenia. Ten rodzaj transportu jest szczególnie przydatny w przypadku dostaw na terenie miasta lub kraju. Transport‌ ‌drogowy‌ ‌ze‌ ‌względu‌ ‌na‌ ‌rozwiniętą‌ ‌sieć‌ ‌dróg‌ ‌jest‌ ‌aktualnie‌ ‌najbardziej‌ ‌popularnym‌ ‌rodzajem‌ ‌transportu,‌ ‌ponieważ‌ ‌jest‌ ‌szybki‌ ‌do‌ ‌zorganizowania‌ ‌oraz‌ ‌tańszy w ‌stosunku ‌do‌ ‌innych‌ ‌środków‌ ‌transportu.

Transport lotniczy

Jeśli towar musi być dostarczony w szybkim czasie, transport lotniczy może być najlepszą opcją. Samoloty mogą pokonywać duże odległości w krótkim czasie, co jest niezwykle przydatne w przypadku międzynarodowych dostaw towarów o wysokiej wartości. Do przygotowania kompleksowej oferty w transporcie lotniczym w przypadku ładunków neutralnych potrzebujemy informacji o: ilości opakowań, wadze, wymiarach oraz czasie dostawy. Szczegółowe dane dotyczące największych hubów lotniczych transportujących towary na całym świecie znajduje się na poniższej grafice.

Najwieksze punkty przeładunkowe na świecie - Cargonite

Źródło: Shiphub.pl

Transport morski

Transport morski jest powszechnie wykorzystywany do przewozu towarów na duże odległości. Jest to preferowana metoda transportu dla towarów objętych handlem międzynarodowym, takich jak kontenery z produktami spożywczymi, materiałami budowlanymi czy surowcami. Przewożenie towarów drogą morską od wielu lat stanowiło podstawę wymiany handlowej i rozwoju. Obecnie ponad 80% wolumenu handlu światowego jest przewożone statkami. Transport ładunków drogą morską jest możliwy poprzez morski transport kontenerowy (FCL), niepełnokontenerowy (LCL), drobnicowy typu Break Bulk, masowy oraz ładunków płynnych i ponadgabarytowych (Project Cargo).

Transport kolejowy

Transport kolejowy jest efektywnym sposobem przewozu towarów na większe odległości w obrębie kraju lub między krajami sąsiadującymi. Ten rodzaj transportu jest często wykorzystywany do przewozu towarów masowych, takich jak węgiel, ruda czy ropa naftowa. Jego znaczenie wynika z wielu cech charakterystycznych i zalet, które wpływają na efektywność i ekonomię transportowanych ładunków.

Faktory wpływające na wybór transportu

Przy wyborze odpowiedniej metody transportu należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Oto kilka z nich:

Czas dostawy

Jeśli czas dostawy jest kluczowy, należy wybrać metodę transportu, która umożliwi szybką dostawę towaru. Transport lotniczy i drogowy są zazwyczaj najszybszymi opcjami.

Koszty transportu

Koszty transportu są ważnym aspektem dla wielu firm. Niektóre metody transportu mogą być tańsze niż inne, dlatego warto porównać ceny i znaleźć optymalne rozwiązanie.

Bezpieczeństwo

W zależności od rodzaju towaru bezpieczeństwo może być kluczowym czynnikiem. Niektóre towary wymagają specjalnego zabezpieczenia podczas transportu, dlatego warto wybrać metodę, która zapewni odpowiednie środki ostrożności.

Specyfika towaru

Różne towary mają różne wymagania dotyczące transportu ze względu na swoje właściwości fizyczne, chemiczne czy biologiczne. Należy uwzględnić te czynniki podczas wyboru odpowiedniej metody transportu.

Kryteria podczas wyboru przewoźnika - Cargonite

Źródło: transport-manager.pl (badanie przeprowadzone na próbie 234 respondentów)

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego transportu dla przewożonych towarów jest kluczowy dla sukcesu operacji logistycznych. W tym artykule omówiliśmy różne rodzaje towarów i dostępne metody transportu. Pamiętaj, że każdy rodzaj towaru ma swoje unikalne wymagania, dlatego warto dokładnie przeanalizować specyfikę przewożonych produktów przed podjęciem decyzji.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie rodzaje towarów wymagają specjalnego transportu?

Towary, takie jak produkty spożywcze, towary niebezpieczne czy towary łatwo psujące się, często wymagają specjalnego transportu ze względu na swoje specyficzne cechy.

Który rodzaj transportu jest najszybszy?

Transport lotniczy jest zazwyczaj najszybszym sposobem przewozu towarów na duże odległości. Jednakże, koszty transportu lotniczego mogą być wyższe w porównaniu do innych metod.

Czy transport morski jest bezpieczny dla wszystkich towarów?

Transport morski jest stosowany do przewozu różnych rodzajów towarów, jednak pewne towary, takie jak niebezpieczne substancje chemiczne, mogą podlegać ograniczeniom i wymagać szczególnych zezwoleń.

Jakie są koszty transportu towarów spożywczych?

Koszty transportu towarów spożywczych zależą od różnych czynników, takich jak odległość, czas dostawy, rodzaj towaru i metoda transportu. Warto skonsultować się z firmą przewozową, aby uzyskać dokładne informacje na ten temat.

Jak mogę znaleźć odpowiedniego przewoźnika dla moich towarów?

Aby znaleźć odpowiedniego przewoźnika, można skonsultować się z firmami logistycznymi, sprawdzić referencje, czy korzystać z platform internetowych specjalizujących się w pośrednictwie w transporcie towarów.

Cargonite — niezawodny partner transportowy

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie niezawodność i efektywność są kluczowe dla sukcesu każdego biznesu. Cargonite oferuje kompleksowe usługi logistyczne, które pomagają działać sprawniej i skuteczniej. Niezależnie od rozmiaru biznesu, nasza zróżnicowana oferta usług pozwala na dostosowanie rozwiązań do indywidualnych potrzeb. Z usługami takimi jak transport krajowy i międzynarodowy Cargonite staje się niezawodnym partnerem logistycznym. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać więcej informacji na temat kompleksowych rozwiązań transportowych dostosowanych do Twoich potrzeb.

System BDE — charakterystyka naczep z systemem BDE
Cargonite

System BDE — charakterystyka naczep z systemem BDE

Cargonite

W świecie zdominowanym przez cyfrową transformację kluczowym czynnikiem sukcesu przedsiębiorstw staje się zdolność do efektywnego gromadzenia, zarządzania i wymiany danych.

Transport Materiałów Niebezpiecznych ADR
Cargonite

Transport Materiałów Niebezpiecznych ADR

Cargonite

Oferujemy przewóz materiałów uznanych przez prawo za niebezpieczne — specjalnie dopasowanymi środkami transportu.

Cykl spotkań z Trans.eu
Cargonite

Cykl spotkań z Trans.eu

Cargonite

W lutym 2023 rozpoczęliśmy cykl spotkań z Trans.eu.

Inteligentne systemy transportowe
Cargonite

Inteligentne systemy transportowe

Cargonite

Inteligentne systemy transportowe mają na celu zwiększenie efektywności, bezpieczeństwa i ekologiczności systemów transportowych, a także poprawę jakości życia obywateli i podróżnych.

Cross trade — definicja i charakterystyka
Cargonite

Cross trade — definicja i charakterystyka

Cargonite

Cross trade to termin często stosowany w logistyce i transporcie międzynarodowym.

Hub logistyczny - transformacja świata logistyki
Cargonite

Hub logistyczny - transformacja świata logistyki

Cargonite

Efektywność i precyzja w zarządzaniu łańcuchem dostaw stały się obecnie kluczowymi elementami sukcesu w branży TSL.

Tranzyt - definicja, rodzaje i przejazd tranzytowy
Cargonite

Tranzyt - definicja, rodzaje i przejazd tranzytowy

Cargonite

Dowiedz się, czym jest tranzyt towarów oraz jakie są rodzaje tranzytu. Artykuł omawia także przewóz bezpośredni i pośredni oraz rolę magazynów tranzytowych. Zdobądź wiedzę na temat tranzytu celnego, WPT oraz procedur TIR i konwencji CMR.

Odprawa celna - definicja, rodzaje, charakterystyka
Cargonite

Odprawa celna - definicja, rodzaje, charakterystyka

Cargonite

Z tego wpisu dowiesz się, czym jest odprawa celna, jakie są jej rodzaje oraz jak poprawnie powinna zostać wykonana. Zapraszamy do przeczytania artykułu!

System WMS - charakterystyka, koszt
Cargonite

System WMS - charakterystyka, koszt

Cargonite

System gospodarki magazynowej - czym jest? Ile kosztuje? Jak wybrać odpowiedni? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania.

Dok przeładunkowy - charakterystyka i zastosowanie
Cargonite

Dok przeładunkowy - charakterystyka i zastosowanie

Cargonite

Dok przeładunkowy jest kluczowym elementem w różnych sektorach transportu i logistyki.

Otwieramy oddział w Gdańsku
Cargonite

Otwieramy oddział w Gdańsku

Cargonite

W styczniu 2023 otworzyliśmy oddział Cargonite - Gdańsk.

Cargonite członkiem PISiL
Cargonite

Cargonite członkiem PISiL

Cargonite

W grudniu 2022 staliśmy się członkiem PISiL.

Przewozy towarów - rodzaj towaru a dopasowany transport. Jak wybrać?
Cargonite

Przewozy towarów - rodzaj towaru a dopasowany transport. Jak wybrać?

Cargonite

Przewóz towarów w dzisiejszym świecie jest nieodłącznym elementem działalności wielu firm. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj transportu, który będzie dopasowany do rodzaju przewożonego towaru.

Spedytor i logistyk — czym się zajmują i jakie są różnice pomiędzy tymi zawodami?
Cargonite

Spedytor i logistyk — czym się zajmują i jakie są różnice pomiędzy tymi zawodami?

Cargonite

Zastanawiasz się nad różnicami między spedytorem a logistykiem? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać kluczowe różnice między tymi zawodami. Dowiedz się, jakie obowiązki mają spedytorzy i logistycy oraz poznaj naszą ofertę pracy w Cargonite!

Modele transportowe wykorzystywane w logistyce. Jakie są?
Cargonite

Modele transportowe wykorzystywane w logistyce. Jakie są?

Cargonite

Logistyka jest kluczowym elementem gospodarki, łączącym różne sektory i umożliwiającym sprawną wymianę towarów na skalę globalną. Aby sprostać zadaniu, branża TSL wykorzystuje modele transportowe, dostosowane do konkretnych potrzeb, wymagań i warunków.

Bieg Firmowy dla Fundacji Everest
Cargonite

Bieg Firmowy dla Fundacji Everest

Cargonite

Bieg Firmowy dla Fundacji Everest. To była już 10 edycja tego wydarzenia.

GO ft. Dominik Zadora Champion Fight Club
News

GO ft. Dominik Zadora Champion Fight Club

News

GO ft. Dominik Zadora Champion Fight Club

ZJAZD KIEROWNIKÓW 2022 Omida Group
News

ZJAZD KIEROWNIKÓW 2022 Omida Group

News

Zjazd Kierowników Omida Group 2022

Razem możemy więcej
News

Razem możemy więcej

News

Cargonite Team pomagamy Ukrainie

Partnerstwo z Spedytor.org
Cargonite

Partnerstwo z Spedytor.org

Cargonite

W styczniu 2022 podjęliśmy współpracę ze Spedytor.org! W ramach współpracy opracujemy cykl artykułów o bezpieczeństwie w transporcie.

CARGONITE Logo
PL
EN
Lokalizacja

Tęczowa 13, 53-601 Wrocław, PL

Copyright © CARGONITE 2024. Designed & Developed by AppClever. Wszelkie prawa zastrzeżone
Szybkie zapytanie
Szybkie zapytanie
Wyceń transport
lights at night
Konsultacja z doświadczonym spedytorem

Szybkie zapytanie

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści pochodzących od Cargonite Spółka z .o.o

Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Cargonite telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących celem przedstawienia informacji handlowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2014 r. - Prawo telekomunikacyjne

Wypełnij wymagane pola

Prześlij formularz
Administratorem Państwa danych osobowych będzie Cargonite Spółka z o.o. Można się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: ul. Tęczowa 13, 53-601 Wrocław, przez e-mail: rodo@cargonite.pl lub telefonicznie: +48 453 019 266. Dane osobowe będziemy przetwarzać w celu przygotowania ofert dotyczących produktów i usług Omida. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.

CARGONITE

Z dniem 19.06.2023 nastąpiła zmiana danych rejestrowych do faktur. Aktualne dane znajdują się w zakładce Kontakt.

OK

Przeglądając tę stronę zgadzasz się na używanie plików Cookies. Więcej na Polityka Prywatności

OK